strona główna autor dysfunkcje linki

 

STAROŻYTNE PODRÓŻE

 

CEL PODRÓŻOWANIA

 

         Rzymianie byli ludźmi ruchliwymi i często podróżowali z różnych powodów. Po pierwsze w celach zdrowotnych, udawano się do sławnych ośrodków medycznych, które pełniły wówczas rolę szpitali i sanatoriów. Największą sławą cieszyło się sanktuarium w Epidauros w Grecji, choć podróżowano również do Aquae Calidae, Aquae Salis, Aquae Matticae, oraz do źródeł Vicarello.
Kolejnym powodem był po prostu odpoczynek. Odnosiło się to majętnych obywateli, którzy gdy tylko nadeszła wiosna rozpoczynali swoiste tourne po swoich letnich, wiejskich rezydencjach rozsianych po całym imperium. Wypoczynek urozmaicały morskie kąpiele, przechadzki, oglądanie ciekawych krajobrazów i świątyń, przypatrywanie się różnym widowiskom i wreszcie wzajemne odwiedzanie się przyjaciół i znajomych.
Wszyscy za to bez względu na zasobność porfela podróżowali by oglądać igrzyska i zawody sportowe. Największą popularnością cieszyły się te najstarsze - greckie ku czci Zeusa w Olimpii, Apolina w Delfach oraz Posejdona na Przesmyku Korynckim. Największą jednakże ilość ludzi ściągały igrzyska rzymskie - gladiatorzy, walki z dzikimi zwierzętami i wyścigi. Do Rzymu przybywały tysiące widzów z różnych części cesarstwa.
Chcący poznać swój los podróżowali masowo do wyroczni w Delfach i na Delos w Grecji oraz Clarus i Didyma w Azji Mniejszej. Nie mniejszą sławą cieszyła się świątynia Fortuny w Praeneste.
Podróżowano również z powodów politycznych, militarnych i gospodarczych.

Rzym, II w n.e
stroje kobiece, Rzym II w. n.e
   
ŚRODKI KOMUNIKACJI
wozy rzymskie I, II w n.e
 
wyścigi, scena z filmu Ben Hur

 

                Jeśli odległość do przebycia była stosunkowo niewielka i nie wymagała bagażu wybierano spacer.  Ludzie bogaci natomiast niezależnie gdzie się poruszali i jak daleko spacer schodził na ostatnie miejsce, ponieważ podróżowali zazwyczaj lektyką (lectica) zaopatrzoną w szybkę z miki przez którą widzieli wszystkich nie będąc widzianymi lub też w przenośnym fotelu (sella). W podróżowaniu poza miastem pomagały Rzymianom zwierzęta wierzchowe: juczne i pociągowe. Do podróży używano różnego rodzaju wozów. Konie, muły i osły doskonale się do tego nadawały tym bardziej, że można było zawiesić im na grzbiecie również bagaż. Zamożniejsi Rzymianie w długą drogę wybierali się wozami zaprzężonymi w zwierzęta pociągowe.
Głównymi rodzajami pojazdów były: benna - duży wóz do przewożenia wielu pasażerów; carpentum - lekki kabriolet na dwóch kołach (na czterech - pilentum) używany przez kobiety; carrus - wóz wojenny lub podróżny dla licznej rodziny; petorritum - wóz czterokołowy; plaustrum - wóz wiejski o pełnych kołach. Wojskowi, dostojnicy i urzędnicy państwowi, czy komunalni jeździli pojazdami publicznymi. Inni jeśli nie posiadali własnych wozów mogli je wynajmować w prywatnych przedsiębiorstwach przewozowych  znajdujących  się  zazwyczaj w pobliżu bram miejskich.

 

strona główna autor dysfunkcje linki

 Forum WSR // IMiNS // WSR, Szkoła Fotografii // WSR // Szkola i Kursy Wizazu // Strony sluchaczy WSR - powrot